Jak wybrać piankę oraz skafander do nurkowania?

0
348

Pianka często bywa nazywana kombinezonem lub skafandrem. Warto wiedzieć, że pomiędzy skafandrem a pianką istnieje istotna różnica. Zadaniem pianki jest utrzymanie komfortu cieplnego u osoby przebywającej w wodzie. Jest powszechnie wykorzystywana do różnych sportów wodnych. Z takim wyposażeniem spotykamy się w żeglarstwie, windsurfingu, nartach wodnych oraz przede wszystkim w nurkowaniu. Natomiast suchy skafander to specjalistyczny ubiór nurka.

Mokra pianka czy suchy skafander?

Co ciekawe, materiał, z którego jest wykonana pianka do nurkowania jest nieprzepuszczalny dla powietrza i cieczy, pomimo to woda wlewa się przez szczeliny. Dlatego też warto wiedzieć, że bardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie tak zwanych suchych skafandrów, które nie dopuszczają wody do ciała nurka przez cały czas przebywania pod wodą. Jest to możliwe, gdyż skafandry są wyposażone w tak zwane kyzy przy nadgarstkach oraz przy szyi. Z kolei nogawki są połączone z wbudowanymi butami co sprawia, że całość zapewnia możliwość dokonania „suchego nurkowania”. Na rynku dostępne są skafandry bez dodatkowego ocieplenia oraz takie, które są przeznaczone do nurkowania w chłodniejszych wodach. Co ciekawe większość skafandrów pozwala na to by pod spód ubrać np. bieliznę termoaktywną tym samym są uniwersalne i mogą być stosowane w różnej temperaturze.

Na co zwrócić uwagę wybierając skafander lub piankę do nurkowania?

Wybierz produkt wykonany z materiałów wysokiej jakości. Standardowy kombinezon jest wykonany z neoprenu, czyli kauczuku syntetycznego. Neopren zapewnia komfort, wygodę oraz co najważniejsze wydłuża czas jaki można wytrzymać w chłodnej wodzie. Oczywiście grubość pianki mocno determinuje jej właściwości termoizolacyjne. Najcieńsze (3mm) są przeznaczone do użytkowania w wodzie o temperaturze 25 stopni Celsjusza. Natomiast grubsze (7mm) pozwalają na nurkowanie w wodzie mającej nawet jedynie 10 stopni Celsjusza. Oczywiście niektórzy nurkowie schodzą pod wodę w jeszcze zimniejszych wodach, jednak w tym przypadku z reguły stosowane są dodatkowe ocieplacze neoprenowe lub specjalistyczne bardzo grube skafandry.

Wybierając piankę do nurkowania należy przede wszystkim prawidłowo dobrać rozmiar. Pianka nie powinna krępować ruchów ani powodować dyskomfortu. Zbyt ciasna pianka jest nie tylko nie tylko nie wygodna, ale także potęguje zmęczenie. Z kolei za duży rozmiar nie spełnia swojej głównej funkcji w postaci zapewnienia komfortu termicznego.

Jakie skafandry do nurkowania wybrać?

Jeśli poszukujesz sprzętu wysokiej jakości to warto postawić na skafandry renomowanych producentów np. suche skafandry Camaro lub suche skafandry Typhoon.

Suche skafandry do nurkowania tych marek są lekkie, wygodne i dopracowane w każdym szczególe. Z powodzeniem są stosowane zarówno do nurkowań rekreacyjnych jak i do zadań specjalistycznych. Co ważne, kupując skafander od renomowanych producentów możesz być pewny wysokiej jakości wykonania oraz otrzymujesz kilkuletnią gwarancję na zakupiony sprzęt.